Astra Giurgiu a obţinut una dintre cele mai importante victorii din istoria clubului, elevii lui Daniel Isăilă impunându-se cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Olympique Lyon în prima manşă a play-off-ului Europa League.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, dar românii au reuşit o repriză secundă fantastică, întorcând soarta partidei.

Astra are acum prima şansă de calificare in grupele Europa League.

[divider]

min 80 - GOOOOOOOOOL ASTRA! Budescu înscrie din penalty şi Astra este aproape de o victorie extraordinară!

min 71 - Astra dă lovitura la Lyon, Fatai marcând pentru 1-1.

min 26 - Malbranque deschide scorul pentru francezi.

Echipele de start

Lyon: A. Lopes - Jallet, Bakary Kone, L. Rose, Tolisso - Ferri, Gonalons, Mabranque - Lacazette, Yattara, Bahlouli
Rezerve: Benzia, Dabo, Ghezzal, Gorgelin, Grenier, Mvuemba, N'Jie

Astra: S. Lung jr. - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, J. Morais - Enache, Seto, Yahaya, Laban - Budescu, Fatai
Rezerve: D. Coman, Bukari, Cristescu, Grandin, Ioniţă II, L. Rus, William