Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, marţi seara, după ce a învins formaţia Viitorul Constanţa, cu scorul de 3-0 (2-0), pe stadionul "Concordia" din Chiajna, într-un meci din sferturile de finală ale competiţiei, informează Agerpres.

Astra a tranşat calificarea în doar patru minute, prin golurile marcate de Constantin Budescu ('32), cu un şut deviat de un fundaş advers, şi Marian Cristescu ('35). Ivorianul Karim Abdoul Yoda a închis tabela, în minutul 89.

Viitorul a fost aproape de gol prin Romario Benzar ('27), Mircea Axente ('59) şi Nicolae Dică ('83 şi '90).

Programul sferturilor va continua cu partidele:

Petrolul Ploieşti - SC Vaslui (4 decembrie, de la ora 19:00, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti)

Dinamo Bucuresti - Pandurii Târgu Jiu (4 decembrie, de la ora 21:30, pe stadionul "Dinamo Central" din Bucureşti)

Steaua Bucuresti - Oţelul Galaţi (5 decembrie, de la ora 20:30, pe stadionul "Ghencea" din Bucureşti)