Miercuri seară au fost programate ultimele partidele din manşa a doua a optimilor de finală din cadrul Ligii Campionilor,  Borussia Dortmund - Zenit Sankt Petersburg 1-2 şi Manchester United - Olympiakos Pireu 3-0. Borussia şi Manchester United s-au calificat mai departe.

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Jones, Evra - Carrick, Giggs - Valencia (Young '77), Rooney, Welbeck (Fletcher '82) - Van Persie (Fellaini '90+1). Antrenor: David Moyes.

Olympiakos Pireu: Roberto - Leandro Salino (Paulo Machado '74), Manolas, Marcano, Holebas - N'Dinga, Maniatis - Perez (Valdez '57), Dominguez, David Fuster (Vergos '82) - Campbell. Antrenor: Michel.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Papastathopoulos, Hummels, Schmelzer (Durm '77) - Nuri Şahin, Kehl - Aubameyang (Hofmann '90+1), Mkhitaryan (Jojici '69), Grosskreutz - Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp.

Zenit Sankt Petersburg: Malafeev - Aniukov, Hubocan, Lombaerts (Neto '46), Criscito - Witsel, Faizulin (Smolnikov '84) - Hulk, Şatov, Danny - Kerjakov (Rondon '62). Antrenor: Serghei Semak.

ActiveNews v-a ţinut la curent cu cele mai importante momente ale partidelor.

Minutul 90+5: Se termină şi meciul de la Manchester. United se califică, scor general 3-2, în sferturile de finală

Minutul 90+2: Final de meci la Dortmund. Borussia se califică în sferturile de finală

Minutul 73: GOL ZENIT! Rondon îi readuce pe ruşi în avantaj în această partidă, dar nemţii continuă să conducă la general: 5-4.

Minutul 51: GOL MAN UNITED! Robin Van Persie a transformat o lovitură liberă de la 18 metri şi a dus scorul la 3-0. La acest scor, englezii sunt calificaţi.

Minutul 46: A început ultima parte a celor două meciuri

Minutul 45+1: Finalul primei reprize la Manchester

Minutul 45: S-a terminat prima parte a meciului de la Dortmund

Minutul 45: GOL MAN UNITED! Robin van Persie reuşeşte al doilea gol al său şi egalează scorul la general.

Minutul 38: GOL DORTMUND! Kehl egalează pentru Borussia cu o lovitură de cap

Minutul 24: GOL MAN UNITED! Robin Van Persie a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută tot de el.

Minutul 16: GOL ZENIT! Ruşii deschid scorul prin Hulk care marchează după o acţiune personală. Scorul general a devenit 4-3 pentru Dortmund.

Minutul 1: Au început meciurile.

Echipele de start:

Manchester United: 1-David De Gea; 2-Rafael, 4-Phil Jones, 5-Rio Ferdinand, 3-Patrice Evra; 25-Antonio Valencia, 16-Michael Carrick, 11-Ryan Giggs, 19-Danny Welbeck; 10-Wayne Rooney, 20-Robin van Persie

Olympiakos: 16-Roberto; 30-Leandro Salino, 24-Kostas Manolas, 25-Ivan Marcano, 20-Jose Holebas; 8-Delvin N'Dinga, 2-Giannis Maniatis; 17-Hernan Perez, 35-Alejandro Dominguez, 19-David Fuster; 26-Joel Campbell

Borussia Dortmund: 1-Roman Weidenfeller; 15-Mats Hummels, 26-Lukasz Piszczek, 25-Sokratis Papastathopoulos, 29-Marcel Schmelzer; 5-Sebastian Kehl, 18-Nuri Sahin; 19-Kevin Grosskreutz, 10-Henrikh Mkhitaryan, 17-Pierre-Emerick Aubameyang; 9-Robert Lewandowski

Zenit St Petersburg: 16-Vyacheslav Malafeev; 4-Domenico Criscito, 22-Aleksandr Anyukov, 14-Tomas Hubocan, 6-Nicolas Lombaerts; 28-Axel Witsel, 20-Viktor Fayzulin; 7-Hulk, 17-Oleg Shatov, 10-Danny; 11-Aleksandr Kerzhakov.

Dortmund s-a impus în tur, în Rusia, cu scorul de 4-2, şi are o cotă de 4.11 de reuşită, faţă de 15.2 cota ruţilor la casele de pariuri. În această seară, partida va fi arbitrată de spaniolul Alberto Undiano Mallenco.

Manchester United are un handicap de două goluri în faţa grecilor de la Olympiakos Pireu (Grecia), dar au o cotă de 1.2 de calificare, faţă de 11.2 cota elenilor. Meciul va fi condus la centru de olandezul Bjorn Kuipers.

Celelalte echipe calificate în sferturile de finală sunt FC Barcelona, Atletico Madrid, Paris Saint Germain, Chelsea Londra, Real Madrid şi Bayern Munchen.