Marţi seară a avut loc prima manşă a primei semifinale a sezonului 2013/2014 din UEFA Champions League, între Atletico Madrid şi Chelsea FC, meci transmis în format LIVE TEXT de către ActiveNews.

Atletico Madrid şi Chelsea au încheiat la egalitate, 0-0.

Echipele de start:

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Raul Garcia (David Villa '86), Gabi, Mario Suarez (Sosa '79), Koke - Diego (Arda Turan '60) - Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone

Chelsea: Cech (Schwarzer '18) - Azpilicueta, Cahill, Terry (Schurrle '73), A. Cole - Mikel, David Luiz, Lampard - Willian (Demba Ba '90+4), Torres, Ramires. Antrenor: Jose Mourinho

Cartonaşe galbene: Gabi '75, Miranda '89 / Lampard '64, Obi Mikel '75, Demba Ba '90+5

Meciul a fost arbitrat de suedezul Jonas Eriksson, ajutat la cele două linii de Mathias Klasenius şi Daniel Wärnmark.

[divider]

Minutul 90+6: Finalul partidei

Minutul 90+4: Demba Ba primeşte cartonaşul galben pentru trageri de timp

Minutul 90+3: Demba Ba a intrat în locul lui Willian la Chelsea

Minutul 90: S-au arătat cinci minute de prelungire

Minutul 89: Miranda vede şi el galben pentru un fault la Torres

Minutul 85: Ultima modificare de la gazde: Raul Garcia este schimbat cu David Villa

Minutul 79: Schimbare la Atletico: Sosa în locul lui Suarez

Minutul 74: Mikel şi Gabi primesc cartonaşul galben, ambii vor lipsi în retur

Minutul 72: Schurrle a intrat în locul lui Terry

Minutul 71: John Terry s-a accidentat la un corner în propriul careu şi Mourinho este nevoit să-l schimbe

Minutul 63: Frank Lampard vede cartonaşul galben pentru o intrare dură la Turan. Englezul va rata meciul retur

Minutul 59: Simeone îl trimite pe Arda Turan în locul lui Diego

Minutul 54: Schwarzer respinge greşit a lui Gabi, mingea ajunge la Diego care preia, dar şutul său este prins de acelaşi portar

Minutul 46: A început partea a doua

Minutul 45+4: Finalul primei reprize

Minutul 45: S-au arătat patru minute de prelungire

Minutul 34: Diego este faultat de A.Cole, gazdele cer şi un cartonaş galben, dar arbitrul nu este de acord

Minutul 29: Raul Garcia reia peste poartă din 11 metri cu o lovitură de cap

Minutul 24: Fază interesantă a lui Atletico, cu pasă în careu pentru Diego Costa, dar braziliano-spaniolul este semnalizat în ofsaid înainte de a pasa decisiv

Minutul 20: Courtois este ţinut de Mikel în careu la un corner şi lovitura de cap al lui Cahill este invalidată

Minutul 17: Prima schimbare la Chelsea: Cech este accidentat şi este înlocuit cu Schwarzer

Minutul 15: Petr Cech cade rău după o respingere în corner şi s-a accidentat

Minutul 9: Meci foarte intens, Atletico are posesia mai mult decât Chelsea

Minutul 2: Primul şut îi aparţine lui Diego, dar mingea a trecut pe lângă poartă

Minutul 1: A început partida

[divider]

Partida va începe de la ora 21:45 şi va prilejui revenirea pe "Vicente Calderon" a atacantului Fernando Torres, unul din simbolurile lui Atletico Madrid. Având în vedere absenţa lui Eto'o din cauza unei accidentări, sunt mari şanse ca Torres să intre pe teren încă din primul minut.

Întâlnirea dintre Torres şi antrenorul lui Atletico, Diego Simeone, va fi cu siguranţă emoţionantă, mai ales că argentinianul era unul din favoriţii atacantului, pe vremea când acesta era (doar) suporterul madrilenilor.

VEZI VIDEO cum Torres îi striga numele lui Simeone

Un alt cap de afiş al întâlnirii va fi prezenţa între buturile lui Atletico a lui Thibault Courtois, portarul care aparţine lui Chelsea, dar este împrumutat la Atletico Madrid. Iniţial, acesta nu trebuia să joace contra echipei engleze, dar UEFA a decis că o astfel de înţelegere contravine regulilor competiţiei şi i-a dat "verde" belgianului pentru a evolua.

Echipele probabile:

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - R.Garcia, Gabi, Tiago, Koke - D.Costa, Villa. Antrenor: Diego Simeone

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Cahill, Terry, A.Cole - Lampard, D.Luiz - Willian, Oscar, Hazard - Torres. Antrenor: Jose Mourinho