Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor pentru a șaptea oară (scor 6-3, 6-3), performanță cu care l-a detronat pe legendarul Roger Federer.

De asemenea, a devenit primul sportiv din istorie care a ocupat timp de 400 de săptămâni primul loc în clasamentul ATP.

Jucătorul sârb în vârstă de 36 de ani a jucat în acest an 61 de meciuri, dintre care a câștigat 55. Câștigarea unui al șaptelea său titlu ATP Finals este un record.

Prin această performanță, Djokovic s-a impus ferm ca unul dintre cei mai mari jucători de tenis din toate timpurile. Realizarea sa este o dovadă a dăruirii și tenacității sale. Singurul jucător de tenis care depășise pragul de 300 de săptămâni în topul ATP a fost Roger Federer (310), dar cele 400 de săptămâni ale lui Djokovic au stabilit un nou etalon și standard de excelență la care să aspire viitorii sportivi.