Germania a învins, în urma golului înscris în minutul 113 al meciului de către Mario Goetze, cel care l-a înlocuit pe Miroslav Klose. Inspiraţie de antrenor!

Germanii înving nemţeşte, într-un meci în care ambele echipe au fost foarte bune (în mod evident cele mai bune de la această Cupă Mondială) şi meritau în mod egal să învingă.

UPDATE 2 Minutul 113: Mario Goetze deschide scorul pentru teutoni!

UPDATE 1 După 90 de minute de joc, cele două echipe, în pofida faptului că au încercat de câteva ori să-şi dea reciproc lovitura de graţie, nu au reuşit să înscrie. Urmează prelungirile.

messi-argentina-germania-cupa-mondiala-live

Echipele de start:

GERMANIA : M. Neuer - P. Lahm, M. Hummels, J. Boateng, B. Howedes - C. Kramer, B. Schweinsteiger - M. Ozil, T. Muller, T. Kroos - M. Klose

Selecţioner : Joachim Low

TOATE REZULTATELE DE LA CUPA MONDIALĂ 2014

ARGENTINA : S. Romero - P. Zabaleta, M. Demichelis, E. Garay, M. Rojo - L. Biglia, J. Mascherano - E. Perez, L. Messi, E. Lavezzi - G. Higuain

Selecţioner : Alejandro Sabella

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Italia, cu Nicola Rizzoli la centru, asistat de Renato Faverani şi Andrea Stefani. Al 4-lea oficial este Carlos Vera, din Ecuador.

[divider]

Fiecare echipă a avut câştig de cauză o dată până acum: Argentina s-a impus cu 3-2 în 1986, în Mexic, iar Germania a câştigat în 1990, în Italia, cu 1-0. Argentina are patru finale jucate şi două titluri mondiale, primul fiind cel din 1978 (3-1 cu Olanda, după prelungiri), echipa ''albiceleste'' pierzând finala primei ediţii, 2-4 cu Uruguay, în 1930.

Germania a cucerit Cupa Mondială în 1954 (3-2 cu Ungaria), 1974 (2-1 cu Olanda) şi 1990, jucând alte patru finale, în 1966 (2-4 cu Anglia, după prelungiri), 1982 (1-3 cu Italia), 1986 (2-3 cu Argentina) şi 2002 (0-2 cu Brazilia).

Cele două echipe s-au confruntat până acum de 20 de ori, Argentina câştigând 9 partide, Germania 7, iar patru s-au încheiat nedecis. Dintre acestea şase au avut loc la Cupa Mondială, singurul succes sud-american fiind în 1986. Două meciuri s-au încheiat la egalitate, în 1966 (0-0) şi 2006 (4-2 pentru Germania la loviturile de departajare), iar Germania s-a impus în 1958 (3-1), 1990 (1-0) şi 2010 (4-0).

Ultimul meci direct dintre cele două formaţii s-a desfăşurat în 2012, când Argentina s-a impus cu 3-1 într-un meci amical. Până în finală, Argentina a învins Bosnia (2-1), Iran (1-0) şi Nigeria (3-2) în grupă, a trecut de Elveţia cu 1-0, în optimi, după prelungiri, a învins Belgia cu 1-0 în sferturi, iar în semifinale a eliminat Olanda, la loviturile de departajare (4-2).

Germania a învins Portugalia (4-0), a remizat cu Ghana (2-2) şi a întrecut echipa SUA (1-0) în grupă, a dispus de Algeria cu 2-1, după prelungiri, în optimile de finală, s-a impus cu 1-0 în faţa Franţei în sferturi, iar în semifinale a zdrobit Brazilia cu 7-1.

Germania a marcat la acest turneu de două ori mai multe goluri decât Argentina (17 faţă de 8), a avut mai multe goluri din faze fixe (3-1), mai multe şuturi pe poartă (64-61), dar mai puţine cornere (32-44) şi mai multe faulturi comise (71-64), potrivit statisticii FIFA. Nemţii au alergat mai mult în medie pe meci (116 km, faţă de 113,9 km), au pasat mai mult (3.421, respectiv 2.928 pase completate) şi mai bine (82% faţă de 78%).

Nationalmannschaft are un bilanţ perfect la loviturile de departajare la Cupa Mondială, câştigând toate cele patru confruntări, dintre care una chiar cu Argentina, în 2006 (4-2). Argentina s-a impus în patru din cele cinci şedinţe de la 11 metri, ultima oară în faţa Olandei, în semifinală.

Prezenţa rivalei Argentina în finală este încă un lucru nedorit de fanii brazilieni, după eliminarea Selecao, în cel mai ruşinos mod posibil, cupă 1-7 în semifinala cu Germania.

Dacă Joachim Low va continua la naţionala Germaniei până la ediţia viitoare a Cupei Mondiale, omologul său argentinian Alejandro Sabella a anunţat că finala va fi ultimul său meci pe banca echipei ''Albiceleste''.
Lionel Messi, care s-a evidenţiat în faza grupelor, dar apoi a făcut un joc ''de pluton'' în meciurile eliminatorii, are şansa să îşi treacă în palmares un titlu mondial, care l-ar consacra în galaxia celor mai mari fotbalişti ai lumii, alături de Maradona şi Pele.

Meciul de pe ''Maracana'' va fi ultimul şi pentru altă legendă a Cupei Mondiale, Miroslav Klose (36 ani), care a devenit în semifinale golgheterul all-time al competiţiei, cu 16 goluri. Italianul Nicola Rizzoli va arbitra finala de pe ''Maracana'' (74.738 locuri).

Sursa: DigiSport