Atletico Madrid s-a calificat în finala UEFA Champions League după ce a învins-o pe Chelsea, în deplasare, scor 3-1. Golurile spaniolilor au fost marcate de Adrian '44, Diego Costa '60(penalti) şi Arda '71, în timp ce pentru gazde a înscris Torres în minutul 36.

În tur, pe stadionul Vicente Calderon, meciul s-a încheiat la egalitate 0-0.

În finală, Atletico va da piept cu Real Madrid, care s-a impus marţi seară cu 4-0 în duelul cu Bayern Munchen.

Chelsea 1-3 Atletico Madrid (All Goals) 30-04-2014 de 1Federico

Echipele de start

Chelsea: Schwarzer - Ivanovici, Cahill, Terry, Cole (Eto'o '54) - Ramires, Luiz - Willian (Schurrle '77), Hazard, Azpilicueta - Torres (Demba Ba '67). Antrenor: Jose Mourinho

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis - Arda Turan (Cristian Rodriguez '83), Tiago, Mario Suarez, Koke - Adrian Lopez (Raul Garcia '66), Diego Costa (Sosa '76). Antrenor: Diego Simeone

Cartonaşe galbene: Cahill '31 / Costa '60, Lopez '65
Meciul a fost arbitrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la cele două linii de Renato Faverani şi Elenito Di Liberatore. Rezervă a fost Andrea Stefani.

[divider]

Minutul 90+5: Final de meci, Atletico se califică în finală

Minutul 90: Se arată cinci minute de prelungire

Minutul 83: Iese şi turcul Arda Turan, înlocuit de Rodriguez

Minutul 76: Mută şi Mourinho, Schurrle în locul lui Willian

Minutul 75: Schimbare la Atletico, Sosa în locul lui Diego Costa, accidentat

Minutul 71: GOL ATLETICO! Pasă a lui Tiago pentru Juanfran, acesta centrează în careu pentru Arda, care iniţial trage în bară, mingea îi revine şi o împinge în plasă

Minutul 67: Mourinho îl introduce pe Ba în locul lui Torres

Minutul 65: Schimbare şi la Atletico, Adrian este înlocuit de Raul Garcia

Minutul 63: Cartonaş galben pentru Adrian

Minutul 62: Bară pentru Chelsea!

Minutul 60: GOL ATLETICO! Diego Costa transformă lovitura de pedeapsă, dar primeşte şi un cartonaş galben

Minutul 59: Penalti pentru Atletico: Eto'o îl faultează pe Costa în careu şi arbitrul dictează lovitura de la 11 metri

Minutul 53: Schimbare la Chelsea, Eto'o în locul lui Cole

Minutul 51: Un nou şut din partea lui Atletico, de data aceasta este Tiago, dar prinde Schwarzer în doi timpi

Minutul 47: Ocazie mare pentru Atletico, Arda Turan trage direct în Schwarzer, din doar 3-4 metri lateral stânga

Minutul 46: A început partea a doua

Minutul 45: Pauză

Minutul 44: GOL ATLETICO! Adrian a marcat după o centrare a lui Juanfran

Minutul 36: GOL CHELSEA! Fernando Torres marchează din centrul careului de 16 metri, după o centrare a lui Willian.

Minutul 31: Gary Cahill primeşte cartonaşul galben

Minutul 25: Succesiune de 2 cornere pentru gazde, dar totul se termină cu un şut al lui Hazard mult peste poartă.

Minutul 20: Gazdele au o posesie mai bună, 67%, faţă de 33% a lui Atletico, dar partida este echilibrată, niciuna din echipe nu are ocazii clare

Minutul 14: Lovitură liberă pentru Chelsea, din poziţie bună la doar 21 de metri de poartă. Wilian a executat, dar mingea a trecut peste poartă

Minutul 5: Bară pentru Atletico! Koke reia surprinzător din marginea careului de 16 metri şi mingea loveşte transversala, iar apoi Cahill a trimis în corner

MECIUL A ÎNCEPUT! Chelsea a avut lovitura de începere.