Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după ce a învins în faza sferturilor de finală reprezentativa Belgiei.

Sud-americanii s-au impus cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Gonzalo Higuain, în minutul 8. În semifinale, argentinienii vor întâlni învingătoarea meciului dintre Olanda şi Costa Rica.

[divider]

UPDATE Gonzalo Higuain deschide scorul în minutul 8, cu un şut la colţul lung din 14 metri.

În faza optimilor de finală, Argentina a învins greu Elveţia, scor 2-1 după prelungiri, în timp ce Belgia a trecut la fel de dificil, tot cu 2-1 după prelungiri, de Statele Unite.

ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Garay, Demichelis, Basanta - Biglia, Mascherano - Di Maria, Messi, Lavezzi - Higuain
Antrenor: Alejandro Sabella.

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Origi, De Bruyne, Hazard - Mirallas.
Antrenor: Marc Wilmots.