Naţionala de fotbal a Olandei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2014 după ce a învins Mexicul cu scorul de 2-1.

Mexicanii au deschis scorul în minutul 48, prin Dos Santos, însă batavii au restabilit egalitatea cu două minute înainte de final, prin Sneijder. La ultima fază a meciului, în minutul 96, Huntelaar a marcat golul victoriei din penalti.

UPDATE: Olanda se califică în sferturi! Huntelaar marchează din penalti la ultima fază!

UPDATE: Olanda egalează în minutul 88! Wesley Sneijder l-a executat pe Guillermo Ochoa cu o "rachetă" lansată din afara careului mexican.

UPDATE: Mexic a deschis scorul în minutul 48! Giovani dos Santos l-a învins pe portarul olandez Jasper Cillessen cu un şut imparabil de la distanţă, care s-a înfipt în colţul drept al porţii.

ECHIPELE DE START

Olanda: 1. Jasper Cillessen - 12. Paul Verhaegh, 2. Ron Vlaar, 3. Stefan de Vrij, 5. Danny Blind, - 20. Georginio Wijnaldum, 8. Nigel de Jong - 10. Wesley Sneijder - 9. Robin van Persie (căpitan), 11. Arjen Robben, 15. Dirk Kuyt. Selecţioner: Louis van Gaal. Rezerve: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul - 4. Bruno Martins Indi, 7. Daryl Janmaat, 8. Jonathan de Guzman, 13. Joel Veltman, 14. Terence Kongolo, 16. Jordy Clasie, 17. Jeremain Lens, 18. Leroy Fer, 19. Klaas-Jan Huntelaar, 21. Memphis Depay

Mexic: Guillermo Ochoa - 2. Francisco Rodriguez, 3. Carlos Salcido, 15. Hector Moreno, 4. Rafael Marquez (căpitan) - 22. Paul Aguilar, 6. Hector Herrera, 18. Andres Guardado, 7. Miguel Layun - 10. Giovani Dos Santos, 19. Oribe Peralta. Selecţioner: Miguel Herrera. Rezerve: 1. Jesus Corona, 12. Alfredo Talavera - 5. Diego Reyes, 8. Marco Fabian, 9. Raul Jimenez, 11. Alan Pulido, 14. Javier Hernandez, 16. Miguel Ponce, 17. Isaac Brizuela, 20. Javier Aquino

Arbitru: Pedro Proenca. Arbitri asistenţi: Bertino Miranda, Jose Trigo (toţi din Portugalia); arbitru de rezervă: Carlos Vera (Ecuador)