ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Olanda a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Mondiale după o victorie dramatică, la penalty-uri, cu reprezentatica statului Costa Rica.

Cele două echipe nu au marcat niciun gol în cele 90 de minute regulamentare şi nici în cele două reprize de prelungiri, aşa că s-a trecut la loviturile de departajare.

Olandezii s-au impus cu scorul de 4-3, pentru Costa Rica ratând căpitanul Brian Ruiz şi Umana.

[divider]

UPDATE Nici Olanda şi nici Costa Rica nu au înscris în timpul regulamentar de joc, astfel că vom avea două reprize de prelungiri.

Olanda s-a calificat în sferturi după ce a învins naţionala statului Chile. în timp ce Costa Rica a trecut la penaltyuri de Grecia.

OLANDA: Cillessen - Indi, Vlaar, De Vrij, Blind - Kuyt, Wijnaldum - Depay, Sneijder, Robben - Van Persie.
Antrenor: Louis Van Gaal.

COSTA RICA Navas - Gamboa, Navas Acosta, Gonzalez - Bolanos, Diaz, Tejeda - Umana, Campbell, Ruiz.
Antrenor: Jorge Luis Pinto.