Steaua a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii 1, campioana impunându-se cu scoruşl de 3-1 în derbiul cu Rapid din Giuleşti.

Surprinzător, gazdele au fost cele care au deschis scorul, Pancu marcând în minutul 23, după ce a trecut de patru fotbalişti ai Stelei.

"Roş-albaştrii" au revenit imediat, Keşeru egalând cinci minute mai târziu din pasa lui Adi Popa. Rapidiştii au cedat complet în partea secundă, astfel că Steaua a marcat de alte două ori, prin Popa şi Chipciu, campioana având şi duoă bare.

Pentru ca dezastrul gazdelor să fie complet, cel mai bun jucător al lor s-a accidentat după ce antrenorul Ganea efectuase toate schimbările, astfel că Rapid a terminat jocul în doar 10 oameni.

Echipele de start

Rapid: Bornescu - Tânc, Lung, Iacob, M. Stoica - V. Negru, Selagea, Săndulescu, Al. Coman - Pancu, Ciolacu
Rezerve: Drăghia, Călin, Al. Dumitru, Burcea, Săveanu, Păun, Martin

Steaua: Arlauskis - Râpă, Szukala, Filip, Latovlevici - Prepeliţă, Stanciu - Popa, Vâlceanu, Pîrvulescu - Keşeru
Rezerve: Cojocaru, Chipciu, Iancu, Tănase, Toşca, Neagu, Grădinaru